Google oraz Chmura Krajowa rozszerzają ofertę szkoleń w ramach programu “Firmy Jutra” o moduł związany z chmurą obliczeniową. Obejmuje on zarówno wsparcie strategiczne i biznesowe dla właścicieli firm, jak i praktyczne treningi na platformie Google Cloud dla pracowników IT. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które aktywnie wezmą udział w programie szkoleniowym co miesiąc mają szansę na wygranie po 12 tys. dolarów do wykorzystania na Google Cloud Platform.

Firmy Jutra to program szkoleniowo-rozwojowy skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, który ma na celu pomoc w przeniesieniu biznesu do świata cyfrowego, zwiększenie ich innowacyjności dzięki adaptacji modeli biznesowych i wykorzystaniu rozwiązań chmurowych. Program rozpoczął się pod koniec 2020 roku w odpowiedzi na wyzwania, z którymi musieli zmierzyć się przedsiębiorcy. Firmy Jutra to wspólna inicjatywa Google i Polskiego Funduszu Rozwoju realizowana we współpracy z Chmurą Krajową, której eksperci przygotowali moduł poświęcony rozwiązaniom cloud computing.

- Małe i średnie przedsiębiorstwa działają zwinnie - o wiele szybciej dostosowują się do zmian rynkowych niż duże korporacje. Tak samo działa chmura obliczeniowa - Google Cloud to zestaw gotowych do wykorzystania narzędzi, których zastosowanie pozwala na szybkie prototypowanie rozwiązań, testowanie i ich modyfikację. Razem z Google i PFR chcemy pomóc firmom poznać podstawowe możliwości chmury by wykorzystać je do szybszego rozwoju biznesu - mówi Michał Potoczek, CEO Chmury Krajowej.

Cloud computing pozwala sektorowi MŚP korzystać z zaawansowanych rozwiązań, takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, które dotąd były dostępne jedynie dla największych przedsiębiorstw o wielomilionowych budżetach na IT.

- Wśród wielu małych i średnich przedsiębiorstw wciąż istnieje przekonanie, że chmura nie jest dla nich, tylko dla “dużych graczy”, a wdrożenie takich rozwiązań wymaga dużej ilości czasu i środków. Nic bardziej mylnego - chmura to przyszłość dla każdej firmy, która chce podejmować szybkie i trafne decyzje biznesowe, na bieżąco odpowiadać na szybko zmieniające się potrzeby rynku, tworzyć innowacyjne miejsca pracy, ułatwiać pracownikom efektywną i skuteczną pracę zdalną, a także zadbać o bezpieczeństwo informatyczne w organizacji. Wsparcie, jakie oferuje nowy moduł chmurowy w programie Firmy Jutra, pomaga krok po kroku przejść przez ten proces - od zdefiniowania potrzeb i całej ścieżki wdrożenia, przez kompleksowy program szkoleniowy dla pracowników, po stałe wsparcie najlepszych ekspertów - mówi Magdalena Dziewguć, dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce.

Pierwszym krokiem w programie Firmy Jutra jest ukończenie kursu podstawowego. Dotyczy on najważniejszych zagadnień z zakresu cloud computing, przybliżając uczestnikom przykładowe zastosowania chmury. MŚP, które zrealizują ten moduł mogą iść dalej i zawalczyć o jak największą liczbę odznak, tzw. skill badges na platformie Qwiklabs. Dostęp do niej przez pierwszych trzydzieści dni jest bezpłatny. Qwiklabs obejmuje aż 600 kursów o różnych poziomach trudności. Szkolenia realizowane są w czterech ścieżkach:

  1. Infrastruktura chmurowa - tworzenie zasobów w chmurze, konfiguracja i zarządzanie nimi, DevOps
  2. Uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja i obsługa BigQuery - bezserwerowej hurtowni danych
  3. Rozwój aplikacji (w tym mobilnych) i inteligentne interfejsy
  4. Multicloud i bezpieczeństwo w chmurze.

Firma, której pracownicy zdobędą w danym miesiącu rozliczeniowym najwięcej odznak otrzyma od Chmury Krajowej 12.000 USD (w formie tzw. kredytów) do wykorzystania na Google Cloud. Środki te pozwolą zastosować zdobytą wiedzę w praktyce przetestować zalety chmury. Szczegółowe zasady konkursu w regulaminie.

Więcej informacji o programie: www.firmyjutra.pl